Βιβλίο εντυπώσεων

*ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟ ΝΕΟΚΛΗ ΣΑΡΡΗ 7/4/2012*

Στο Βιβλίο Εντυπώσεων του Μορφωτικού Συνδέσμου Χάλκης Κων/πόλεως
καταγράφησαν τα σχόλια, οι εντυπώσεις των κάτωθι
• Ο Δήμαρχος Π.Φαλήρου κ. Διον. Χατζηδάκης:
«Η Ελλάδα δυστυχώς αργοπεθαίνει, γιατί δεν άκουσε ποτέ το προφητικό λόγο των σπουδαίων νεκρών.
Δάσκαλε αγαπημένε
Σε ευχαριστώ γι‘ αυτά που με δίδαξες στην Σχολή Πολέμου του Πολεμικού Ναυτικού και για τον Πατριωτισμό που με ενέπνευσες»

• Ο καθ. κ. Κων/νος Δεσποτόπουλος, ακαδημαϊκός, π. πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών : «Παρών στην ευλαβική αυτή εσπερίδα στη μνήμη Νεοκλή Σαρρή»

• Ο συντονιστής της εκδήλωσης Ομοτ. Καθ. Φιλοσοφικής Σχολής Πανεπ. Αθηνών &
Ειδ. Γραμμ. Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών κ. Λαυρέντιος Δελλασούδας:
«Η απόδοση τιμής προς τον ΑΓΩΝΙΣΤΗ αποτελεί θετικό παράδειγμα
για τις νέες και τους νέους.»

• Ο κ. Αλέκος Παπαδόπουλος εκδότης – ιδιοκτήτης της εταιρίας «Επτάλοφος»:
« Θερμά συγχαρητήρια. Εγκάρδια και απόλυτα ειλικρινή, για την ιδιαίτερα επιτυχημένη και άψογα οργανωμένη εκδήλωση σας, που δικαιολόγησε πλήρως τα θερμά συγχαρητήρια όλων των παρευρεθέντων στη μνήμη του αγαπητού Σαρρή. Και πρόσθετα για την ωραία σας πρωτοβουλία.
Στο πρόσωπο του Προέδρου σας Περικλή Πασχαλίδη και της Γ.Γραμματέως Κατερ. Αθανασιάδου χειροκρατήσαμε στον Πολυχώρο του Δημαρχείου Π.Φαλήρου, την αγάπη και αφοσίωση σας προς την Πόλη μας, την αναγνώριση και απόδοση της τιμής που δικαιούνται, οι διακεκριμένοι γόνοι της αλλά και τη δύναμι του «μπορώ» όταν «θέλω», φέρονας σε πέρας ότι θα έπρεπε να είχε ήδη πραγματώσει, η ΟΙ.ΟΜ.ΚΩ. καθώς και άλλοι Σύλλογοι της.
Συγχαρητήρια και πάλι ,θερμά, ειλικρινή, εγκάρδια.»

• Ο καθ. κ. Κων/νος Σβολόπουλος, ακαδημαϊκός, π. πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών και η ηθοποιός κ. Κατερίνα Χέλμη-Σβολοπούλου:
«Ευχαριστούμε την φροντίδα και αγάπη για τον φίλο μας Νεοκλή Σαρρή»

• Ο καθ. κ. Χάρης Μελετιάδης, καθηγητής Ιστορίας στο Πάντειο Πανεπ. Αθηνών, τμήμα Κοινωνιολογίας :
«Σας ευχαριστώ από καρδιάς, εσάς προσωπικά κ.Αθανασιάδου και δι’υμών τον πρόεδρο Κύριο Πασχαλίδη και όλους όσους συνέδραμαν στην εξαιρετική εκδήλωση μνήμης για το Νεοκλή Σαρρή.
Ζήσαμε μια μοναδική βραδυά μνήμης και νοσταλγίας για το μεγάλο φίλο μας και σ’εσάς πηγαίνουν τα πιο θερμά συγχαρητήρια γι’αυτό το μεγάλο γεγονός.»

• Ο Τούρκος καθ. κ. Adnan Eksigil,καθ. Διεθνών Σχέσεων και Πολιτικών Επιστημών :
« Sevgili Neokli
Istabul’u dusunurken Seni,
Seni dusunurken, Istanbulu dusunuyorum.
Bu bende artik bir refleks oldu.»

Μετάφραση
Αγαπητέ Νεοκλή
Όταν σκέπτομαι την Πόλη Εσένα,
Όταν σκέπτομαι Εσένα την Πόλη σκέπτομαι
Αυτό έγινε πια σ’εμενα μια αντανάκλαση

• κ. Δημ. Χατζηαργύρης:
«Εξαιρετική εκδήλωση Συγχαρητήρια!!!»

• κ. Κυριακή Καμαρινού:
« Δάσκαλε, σ΄ευγνομονώ! Διδάσκεις ακόμη…»

• κ. Γιώτα Αντωνοπούλου, επ. Καθ. Πανεπ. Πελοποννήσου – Δημοσιογράφος:
«Συγκινητική εκδήλωση.
Ο Νεοκλής Σαρρής είναι βέβαιο πως χαμογελά εκεί όπου βρίσκεται.Και ελπίζει.Και αγωνίζεται. Γιατί συνεχίζει να αγωνιά για τη χώρα του που τόσο αγάπησε..»

• Ο Δρ. κ. Αθανάσιος Σαραντόπουλος, Τρίπολη:
« Συγχαρητήρια !
Μία εκδήλωση ανάλογη του αναστήματος του Νεοκλή Σαρρή!»

• Ο κ. Γεώργιος Ασημακόπουλος,Δημοτικός Σύμβουλος Π.Φαλήρου:
«Θερμά συγχαρητήρια στον Σύνδεσμο «Χάλκης» για μια άριστη εκδήλωση, αντάξια του μεγάλου Έλληνα Νεοκλή Σαρρή.»

• Η κ. Ηρώ Κισσανδράκη:
«Συγχαρητήρια για την υπέροχη εκδήλωση.
Ήταν και θα είναι ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες Υπέροχος καθηγητής!»

• Ο κ.Γιώργος Κωνσταντινίδης, Οικονομολόγος:
«Σήμερα νιώσαμε ιδιαίτερη συγκίνηση για τον άνθρωπο, το “Δάσκαλο” Νεοκλή Σαρρή, ο οποίος μου δίδαξε πολλά, με συμβούλεψε και με αγάπησε.
Του οφείλω πολλά. Μακάρι να συνεχιστεί το έργο του.»

• Ο κ. Γιώργος Αθ. Τσούτσος:
«Συγχαρητήρια στους οργανωτές»

• Ο κ. Θεόδωρος Τσαμούρης,εκπρόσωπος Συνδέσμου Γαλατά Κων/πόλεως:
«Το να μπορέσουμε να επικεντρωθούμε στο θέμα που λέγεται Νεοκλής Σαρρής εκτός του ότι είναι μια πράξη εκτός πραγματικότητος. Και αυτό είναι αδύνατον.»

• Ο κ. Κώστας Κωνσταντινίδης, Φιλόλογος:
«Νιώσαμε ανάταση ψυχής. Θα μείνεις Νεοκλή για πάντα στη μνήμη μας και στη μνήμη των επερχόμενων γενιών.»

• Ο κ. Διον. Αλευρομάγειρας:
«Συγχαρητήρια στους οργανωτές.
Είναι αθάνατος ο Νεοκλής»

• Η κ. Εφη Λεντάκη- Ιδρυμα Πολιτισμού «Ανδρέας Λεντάκης» :
« Απαραίτητη και εξαιρετική η εκδήλωση για τον Νεοκλή.Του άξιζε και αξίζουν να ακολουθήσουν κι άλλες.Ανήκει στις γνήσιες προσωπικότητες που πάσχισαν για την Ελλάδα.»

• Η συμμαθήτρια του κ. Σοφία Κεσίσογλου:
«Ήταν όλα όπως άξιζαν στον Νεοκλή.»

•Οι κ.κ. Γιάννης Φωτόπουλος, Ηλίας Μεταξάς, Λεωνίδας Παναγιωτόπουλος:
«Οι φίλοι σου ήλθαν να τιμήσουν τη μνήμη σου, Αθάνατε Δάσκαλε Ελληνα.»

• Η κ. Μαρία Μιχαλοπούλου, Δημ. Σύμβουλος Π.Φαλήρου :
«Αγαπημένε μου πρόεδρε δεν μπόρεσα να παρευρεθώ στην εκδήλωση, παρότι το είχα προγραμματίσει, είχατε την σκέψη μου κοντά σας.
Εύχομαι σε σας, στα μέλη και στη όμορφη γραμματέα του συλλόγου την Κατερίνα και εις ανώτερα.»

• Ο κ. Σταύρος Κυζίκος, Εκπαιδευτικός:
«Για τη Μνήμη και το Εργο του Νεοκλή Σαρρή τα θερμότερα εκ των συγχαρητηρίων μου από τα μύχια της ψυχής μου στο Σύλλογο,στην Γενέτειρα του και στην Οικογένεια του. Ένοιωσα σήμερα από τις λίγες φορές στην ζωή μου ως πραγματικός Έλληνας καθότι είμαι γόνος Κωνσταντινουπολιτών και εκ της μητρός και πατρός μου.
Αιωνία η Μνήμη του.»

• Ο κ. Παναγιώτης Δημάκος, Οδοντίατρος :
«Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ΕΥΠΑΤΡΙΔΗ, στον ΕΛΛΗΝΑ ΠΑΤΡΙΩΤΗ.
Για μένα είναι ΜΕΓΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ.»

• Η κ. Μαίρη Μαρούλη-Ζηλεμένου, Καθηγήτρια Παντείου Πανεπ. Αθηνών:
«Για έναν ξεχωριστό φίλο και συνάδελφο που τα βήματα μας ξεκίνησαν μαζί κοντά στον Καθηγητή Δεσποτόπουλο.
Νεοκλή σε θυμάμαι πάντα. Αναντικατάστατο το κενό.»

• Η κ. Μαρία Ριζοπούλου:
«Σαν αετός αγέρωχος θα πλανάται να φρουρεί την Ελλάδα και τη Πόλη του.»

• Ο κ. Γιάννης Μαύρος:
«Λέγεται Νεοκλή, ότι έφυγες τη στιγμή που σε χρειαζόμαστε περισσότερο από ποτέ.
Φεύγοντας, όμως, είσαι και παραμένεις μαζί μας περισσότερο από ποτέ.»